باکس‌آفیس | فروش «جنگ ستاره‌ای: آخرین جدای» از مرز یک میلیارد دلار گذشت

0
کاهش ۲.۳ درصدی مجموع فروش سالانه فیلم‌ها در آمریکای شمالی

هنرآنلاین – علی افتخاری | جنگ‌های ستاره‌ای: آخرین جدای (Star Wars: The Last Jedi) از شرکت‌های دیزنی و لوکاس‌فیلم در تعطیلات سال نو میلادی، مجموع فروش جهانی خود را از مرز یک میلیارد دلار گذراند و در آمریکای شمالی توانست با کنار زدن فیلم دیو و دلبر عنوان پرفروش‌ترین فیلم اکران‌شده در سال ۲۰۱۷ را به خود اختصاص بدهد.

به گزارش هالیوود ریپورتر، در مجموع در تعطیلات سال نو در ایالات متحده و کانادا، استقبال تماشاگران از فیلم‌ها قابل توجه بود. این یک خبر خوب برای صنعت فیلمسازی است که امیدوار بود به لحاظ درآمد حاصل از مجموع فروش فیلم‌ها، سال پردردسر ۲۰۱۷ را تا حد ممکن به خوبی به پایان برساند. اگر برآوردهای اولیه درست باشد، مجموع فروش فیلم‌ها در آمریکای شمالی حدود ۱۱.۱۲ میلیارد دلار بوده است که در مقایسه با درآمد رکوردشکن ۱۱.۴ میلیارد دلاری سال گذشته ۲.۳ درصد کمتر است (تا چند هفته پیش این کاهش بیش از چهار درصد بود). البته این آمار قطعی نیست و آمار رسمی را انجمن ملی سینماداران به زودی اعلام خواهد کرد.

از سوی دیگر، برابر با وبسایت کام‌اسکور، درآمد حاصل از فروش فیلم‌ها در سطح جهانی به ۳۹.۹ میلیارد دلار رسید که در مقایسه با سال قبل سه درصد افزایش نشان می‌دهد. این افزایش، به لطف شش درصد افزایش فروش فیلم‌ها در سطح بین‌المللی حاصل شد، جایی که درآمد حاصل از فروش فیلم‌ها رقمی حدود ۲۸.۸ میلیارد دلار شد.

آخرین جدای از جمعه تا یکشنبه در ۴۳۳۲ سینما ۵۲.۴ میلیون دلار دیگر فروخت و مجموع فروش داخلی خود را به ۵۱۷.۱ میلیون دلار رساند. تا پیش از این دیو و دلبر با ۵۰۴ میلیون دلار پرفروش‌ترین فیلم سال بازار آمریکای شمالی بود. انتظار می‌رود آخرین جدای تا آخر دوشنبه یعنی روز پایانی تعطیلات چهار روزه سال نو مجموع فروش داخلی خود را به ۵۳۰ میلیون دلار برساند.

هشتمین فیلم مجموعه سینمایی جنگ‌های ستاره‌ای در سطح بین‌المللی ۶۸ میلیون دلار دیگر فروخت و مجموع فروش خود در این سطح را به ۵۲۳.۳ میلیون دلار رساند. با حساب بازار آمریکای شمالی، مجموع فروش جهانی فیلم تا پایان یکشنبه ۱/۰۴ میلیون دلار شد. (دیو و دلبر ۱/۲۶ میلیارد دلار فروخت). تا اینجا، آخرین جدای ۲۵ درصد از ۷۴۲ میلیون دلار فروش جنگ‌های ستاره‌ای: نیرو بیدار می‌شود تا پایان تعطیلات سال نو دو سال پیش عقب است. البته آخرین جدای هنوز در چین روی پرده نرفته است. فیلم از پنجم ژانویه در چین اکران می‌شود.

از سوی دیگر، جومانجی: به جنگل خوش آمدید (Jumanji: Welcome to the Jungle) از شرکت سونی در دومین آخر هفته اکران در ۳۷۶۵ سینما ۵۰/۵ میلیون دلار فروخت. مجموع فروش داخلی فیلم ۱۶۹/۸ میلیون دلار شده است. هزینه تولید فیلم رقمی حدود ۹۰ میلیون دلار بوده است.

جومانجی: به جنگل خوش آمدید

دواین جانسن، جک بلک، کوین هارت، کارن گیلان، نیک جوناس و بابی کاناویل در ریبوت فیلم جومانجی بازی می‌کنند که ۲۲ سال بعد از فیلم اول روی پرده سینماها رفته است و آغازگر یک مجموعه سینمایی جدید برای سونی است. داستان درباره سه بچه است که به دنیای بازی ویدیویی جومانجی منتقل و به آواتار تبدیل می‌شوند. جومانجی: به جنگل خوش آمدید در سطح بین‌المللی در ۵۰ بازار ۶۷ میلیون دلار فروخت و مجموع فروش خارجی خود را به ۱۵۳ میلیون دلار رساند. فروش جهانی فیلم تا پایان یکشنبه ۳۲۳ میلیون دلار شد.

کمدی موزیکال شش دانگ ۳ (Pitch Perfect 3) از شرکت یونیورسال پیکچرز در دومین آخر هفته اکران ۱۷.۷ میلیون دلار به دست آورد و ضمن این که در رده سوم جدول قرار گرفت مجموع فروش داخلی خود را به ۶۴.۲ میلیون دلار رساند.

آنا کندریک، ربل ویلسن، بریتانی اسنو، هیلی استاینفلد، آنا کمپ، هانا می لی، الیزابت بنکس در فیلم جدید نقش‌های خود را تکرار کرده‌اند. فیلم ادامه ماجراهای اعضای گروه موسیقی دختران دانشکده باردن را به تصویر می‌کشد. این بار اعضای گروه که بعد از پیروزی در مسابقات جهانی از هم جدا شده‌اند، برای آخرین بار برای شرکت در یک مسابقه آواز در یک تور بین‌المللی، بار دیگر کنار هم قرار می‌گیرند، اما با گروهی روبرو می‌شوند که از صدا و ساز در کنار هم استفاده می‌کند. شش دانگ ۳ را تریش سی کارگردانی کرده است. تماشاگران به فیلم درجه A- داده‌اند.

موزیکال بزرگ‌ترین شومن (The Greatest Showman) از شرکت فاکس در ۳۳۱۶ سینما ۱۵.۲ میلیون دلار فروخت و فیلم چهارم جدول شد. مجموع فروش فیلم در آمریکای شمالی بعد از دو هفته ۴۸.۷ میلیون دلار شده است.

بزرگ‌ترین شومن

هیو جکمن در فیلم زندگی‌نامه‌ای بزرگ‌ترین شومن نقش پی.تی. بارنام گرداننده سیرک را بازی می‌کند. میشل ویلیامز و زاک افرون از دیگر بازیگران این فیلم به کارگردانی مایکل گریسی هستند. بزرگ‌ترین شومن در سه بخش از جمله بهترین فیلم موزیکال یا کمدی نامزد دریافت جوایز گلدن گلوب است. تماشاگران در وبسایت سینمااسکور به این فیلم درجه A داده‌اند.

انیمیشن خانوادگی فردیناند (Ferdinand) از شرکت‌های فاکس و بلو اسکای استودیوز با ۱۱.۶ میلیون دلار، فهرست پنج فیلم پرفروش هفته در آمریکای شمالی را کامل کرد. تریلر جنجالی تمام پول‌های دنیا (All the Money in the World) به کارگردانی ریدلی اسکات که از روز کریسمس اکران شد، این هفته در ۲۰۷۴ سینما ۵/۴ میلیون دلار فروخت و در رده هفتم قرار گرفت. مجموع فروش فیلم ۱۲/۶ میلیون دلار شده است.

اسکات در حرکتی بی‌سابقه و پرهزینه، بعد از طرح اتهامات علیه کوین اسپیسی یکی از بازیگران تمام پول‌های دنیا، تنها چند هفته پیش از اکران، صحنه‌های مربوط به اسپیسی را از فیلمِ آماده نمایش خود حذف و کریستوفر پلامر را جایگزین او کرد. پلامر در فیلم نقش جان پل گتی، غول نفت و میلیادر بدنام را بازی کند. تمام پول‌های دنیا درباره ربوده شده جان پل گتی سوم، نوه ۱۶ ساله او در ۱۹۷۳ است. مارک والبرگ و میشل ویلیامز نقش وکیل و دختر جان پل گتی را بازی کرده‌اند.

دو فیلم کاملاً ناموفق تعطیلات سال نو کوچک‌سازی (Downsizing) به کارگردانی الکساندر پین و کمدی ریش‌سفیدها (Father Figures) از شرکت‌های الکان اینترتینمنت و برادران وارنر بودند. پروژه بلندپروازانه پین در دومین هفته اکران ۴/۶ میلیون دلار فروخت و مجموع فروش داخلی خود را به ۱۷ میلیون دلار رساند، این در حالی است که فیلم با بودجه‌ای حدود ۶۸ میلیون دلار ساخته شده است.

کوچک‌سازی

کمدی سیاه کوچک‌سازی درباره مردی با بازی مت دیمن در آینده نه چندان دور است که به این فکر می‌کند اگر اندازه بدن خودش را کوچک کند، زندگی‌اش چگونه خواهد شد. لورا درن، کریستن ویگ، کریستوف والتس، جیسن سودکیس و هونگ چاو دیگر بازیگران این فیلم هستند. کوچک‌سازی سپتامبر پیش فیلم افتتاحیه هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم ونیز بود. هونگ چاو برای کار خود در این فیلم نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن مکمل شده است. تماشاگران در سینمااسکور به فیلم درجه C داده‌اند.

ریش‌سفیدها به کارگردانی لارنس شر نیز در دومین آخر هفته اکران با ۳/۷ میلیون دلار رده دهم جدول را به خود اختصاص داد. مجموع فروش فیلم در آمریکای شمالی ۱۲/۷ میلیون دلار شده است. ریش‌سفیدها درباره دو برادر است که برای پیدا کردن پدر واقعی خود دست به کار می‌شوند. اوئن ویلسن، اد هلمز، جی.کی. سیمونز و وینگ ریمز در این فیلم بازی می‌کنند که در سینمااسکور درجه B- به دست آورده است.

جدول فروش فیلم‌ها در ایالات ‌متحده و کانادا (۲۹ تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۷)

رتبه

عنوان فیلم

فروش جمعه تا یکشنبه (میلیون دلار)

تعداد سالن

متوسط فروش در هر سینما (دلار)

مجموع فروش (میلیون دلار)

بودجه (میلیون دلار)

هفته اکران

۱

جنگ‌های ستاره‌ای: آخرین جدای

۵۲٫۴

۴۲۳۲

۱۲٫۳۹۳

۵۱۷٫۱

۳

۲

جومانجی: به جنگل خوش آمدید

۵۰٫۵

۳۷۶۵

۱۳٫۴۳۲

۱۶۹٫۸

۹۰

۲

۳

شش دانگ ۳

۱۷٫۷

۳۴۶۸

۵٫۱۲۷

۶۴٫۲

۴۵

۲

۴

بزرگ‌ترین شومن

۱۵٫۲

۳۳۱۶

۴٫۶۰۵

۴۸٫۷

۸۴

۲

۵

فردیناند

۱۱٫۶

۳۳۳۷

۳٫۴۹۱

۵۳٫۸

۱۱۱

۳

۶

کوکو

۶٫۵

۲۱۰۴

۳٫۱۲۴

۱۷۸٫۹

۶

۷

تمام پول‌های دنیا

۵٫۴

۲۰۷۴

۲٫۶۲۸

۱۲٫۶

۱

۸

سیاه‌ترین ساعت

۵٫۲

۹۴۳

۵٫۵۹۹

۱۷٫۹

۶

۹

کوچک‌سازی

۴٫۶

۲۶۶۴

۱٫۷۲۷

۱۷

۶۸

۲

۱۰

ریش‌سفیدها

۳٫۷

۲۹۰۲

۱٫۲۷۷

۱۲٫۷

۲

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

نقدسینما محفلی است که می‌کوشد تولیدات رسانه‌ای ایران و جهان اعم از سینما، تلویزیون و... را همواره با نگاهی نقادانه و منصفانه بررسی کند. باشد که این تلاش اندک ولی صادقانه، مخاطب را جهت انتخاب درست و بهبود فرآیند «دیدن» یاری نماید.

یک پاسخ قرار دهید