اعتراض هندوها به فیلم جنجالی «پادماوات»

0

فیلم پادماوات پس از هفته‌ها جنجال و حاشیه‌سازی، در آستانه روز جمهوری هند روی پرده سینماهای این کشور می‌رود. اما با توجه به تهدیدات هندوهای افراطی مبنی بر آتش‌زدن سینماها،‌ نباید انتظار یک افتتاحیه باشکوه را داشت؛ فیلمی که طی دو ماه اخیر حاشیه‌های بسیاری داشت و اکران جهانی آن هم معوق شد.
این در حالی است که فیلم مذکور اصلاحیه‌های اداره سانسور هند را لحاظ کرده است و اکنون یک درام مبتنی بر تاریخ محسوب نمی‌شود.
«کیکاوس زیاری» کارشناس سینمای هند در این باره می‌گوید: اعتراض‌ها از ایالت راجستان بلند شد،‌ آن‌ها معتقد بودند فیلم تاریخ را تحریف کرده و «سانجای لیلا بانسالی» کارگردان فیلم، «سلطان علاءالدین» حاکم مسلمان سلسله خلجی را دوست‌داشتنی و قابل احترام به نمایش‌ می‌گذارد!
البته بانسالی با اشاره به این که اعتراض‌ها ناشی از سوءتفاهم است، گفته: ما فیلم را بسیار مسئولانه و با در نظر داشتن عزت و شأن راجپوت‌ها ساختیم. می‌خواهم بار دیگر تأکید کنم که هیچ سکانس خیال‌پردازانه‌ای میان ملکه و علاءالدین خلجی نیست یا هیچ نمایی که به فردی لطمه بزند.
زیاری در این باره می‌گوید: دو تاریخ‌شناس راجستانی فیلم را دیدند و چند نکته را برای اکران آن متذکر شدند، از جمله اینکه نام فیلم از پادماواتی (ملکه وقت یکی از ایالت‌های هند باستان) به پادماوات تغییر کند تا قرینه تاریخی نداشته باشد.
رئیس کمیته سانسور، اصلاحیه‌های دیگر درباره این فیلم را چنین معرفی کرد: نام مکان‌های تاریخی و برخی شخصیت‌ها تغییر کند. توضیحاتی ابتدای پخش فیلم بر روی صحنه ظاهر شود مبنی بر اینکه «فیلم دقیقاً برگرفته از تاریخ نیست و بخش‌هایی از آن ساختگی است.» سکانس خیال‌پردازانه رقص میان ملکه و علاءالدین خلجی حذف شود. همچنین در ابتدای فیلم توضیحی ارائه شود مبنی بر اینکه فیلم، عمل «ساتی» را ترویج نمی‌کند؛ هر چند در فیلم به این موضوع اصلاً اشاره نمی‌شود، بلکه اشاراتی به «جوهر» دارد!
توضیح اینکه: «ساتی» در هند باستان به سوزاندن همسران مرد پس از مرگ او می‌گفتند که عملی نکوهیده بوده است. اما «جوهر» خودسوزی همسر پس از مرگ شوهر در جنگ (برای در امان ماندن از اسارت و تجاوز) بوده است.
دیپیکا پادوکونه
«دیپیکا پادوکونه» بازیگر نقش پادماواتی که این روزها گران‌ترین بازیگر زن بالیوود محسوب می‌شود، پس از ایفای نقش در این فیلم به قتل تهدید شد و حتی یک سیاستمدار هندی برای سرش جایزه ۱.۵ میلیون دلاری تعیین کرد. او در واکنش به این موضوعات گفت: کاملاً ناخوشایند است. درگیر چه شده‌ایم؟ به عنوان یک ملت به کجا رسیده‌ایم؟ به قهقرا رفته‌ایم. ما به تنها افرادی که پاسخ‌گو هستیم هیأت سانسور است.
پادماوات با هزینه‌ای حدوداً ۱۹۰ کرور (بیش از ۳۰ میلیون دلار) ساخته شده و یکی از گرانقیمت‌ترین فیلم‌های تاریخ بالیوود است. اما با توجه به اتفاقات رخ‌داده و همچنین کناره‌گیری سینماهای ایالت‌های راجستان، مادهیا پرادش، گجرات و گوآ از نمایش فیلم، به نظر می‌رسد این فیلم نتواند به افتتاحیه باشکوهی دست یابد.
بسیاری از مردم منتظر اکران روز اول این فیلم هستند تا بازخوردهای معترضان را ببینند و بعداً تصمیم بگیرند که برای دیدن این فیلم به سینماها بروند یا از تماشای آن در سینما امتناع کنند.
به صورت کلی گزارش شده همانطور که انتظار می‌رفت، استقبال از خرید بلیت‌های این فیلم متوسط بوده است. تقریبا در سراسر هند اعتراض ها به اکران این فیلم در جریان بود و رسانه‌ها این اعتراض‌ها را به صورت گسترده پوشش دادند و در نتیجه مخاطبان سینما برای خرید بلیت‌های این فیلم بی‌میل شدند.
جالب اینکه معترضان گفته‌اند گفتند که سینماها را به آتش می‌کشند و اگر کسی در سالن‌های سینما آسیب ببیند، مسئولیت آن به عهده خود اوست! حال باید دید تهدیدهای خود را عملی می‌کنند یا پلیس مانع آنها می‌شود؟
 منبع: فارس

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

نقدسینما محفلی است که می‌کوشد تولیدات رسانه‌ای ایران و جهان اعم از سینما، تلویزیون و... را همواره با نگاهی نقادانه و منصفانه بررسی کند. باشد که این تلاش اندک ولی صادقانه، مخاطب را جهت انتخاب درست و بهبود فرآیند «دیدن» یاری نماید.

یک پاسخ قرار دهید