قلم شرم می کند، اما شبه روشن فکرها نه!

0

شب گذشته اختتامیه جوایز تدی در حاشیه جشنواره فیلم برلین برگزار شد. مراسمی که ۳۲ سال است فیلم های برگزیده خودش با موضوعات شنیع مربوط به LGBT را معرفی می کند. امسال اما تفاوتی که با همه ادوار گذشته می کرد، حضور یک فیلمساز ایرانی در جمع نامزدهای بخش فیلم بلند بود: هجوم ساخته «شهرام مکری»! احتمالا اگر وقتی این فیلم روی پرده سینماهای کشور بود، منتقدی جرات کرده و می گفت این یک اثر همجنس بازانه است، جماعتی به او انگ توهم توطئه می زدند اما حالا به خاطر همین رویکرد برلین ساخته جدید کارگردان ماهی و گربه را شایسته تقدیر دانسته است.

اختتامیه تدی اما مثل هیچ مراسم فرهنگی- سینمایی در دنیا نبود. حضور مردان زن پوش با آرایش های عجیب و غریب و البته زنانی که بعضا با ریش و سبیل به مراسم آمده بودند از همان اول برایمان مشخص کرد که قرار نیست یک اختتامیه منظم و مرتب ببینیم. لیست میهمان های به اصطلاح فرهنگی حاضر در مراسم را دی جی ها و رقاصان کابره های اروپا تشکیل می دادند. اختتامیه تدی نه به سان کن یا برلین خیلی ساده با اعلام اسامی برنده ها تمام شد و نه مثل اسکار با برنامه های جذاب ساعت ها مخاطب را سرگرم می کرد. بیشتر برنامه ای بود که انگار می خواست انسان های سالم را با سردرد به رخت خواب بفرستد!

از مجری وقیح مراسم بگیرید تا شبه کشیشی که در وصف همجنس بازان دکلمه می کرد و گروه های رپ و دی جی و رقاص های اروتیک همه جمع بودند تا این جوایز فرهنگی را تقدیم برندگانش کنند. دز حضور چهره های مریض جنسی، رژه های افتخار آمیرشان روی سن مراسم و رفتارهای خلاف عرفی – حتی به نسبت دیگر مراسمات سینمایی سرتاسر جهان- که رخ می داد آن قدر بالا بود که قلم شرم می کند جزئیات آن را به نگارش در آورد. احتمالا قابل بیان ترین بخش مراسم جایی بود که کمپانی لوازم آرایشی بهداشتی لورئال با حاتم بخشی جایزه ای ۵ هزار یورویی و یک سال اشتراک محصولاتش را به برنده جایزه بهترین فیلمساز اول تدی اهدا کرد.

باید ابراز خوشحالی کرد که این جایزه به «نشهرام مکری» نرسید. چون از فردا گروهی در صفحات حقیقی و مجازی احتمالا پیدا می شدند که بدون توجه به زمینه جایزه، صرف تقدیر برلین از شاهکار شهرام مکری را به خودشان تبریک بگویند و مردم را در این شرایط قرار دهند که ممکن است عدم واکنششان به جایزه بردن های اینچنینی آنها را در دایره «توهم توطئه ای ها» و «عوام الناس» قرار دهد! هیچ کس هم نبود که بگوید تدی چه جایزه نخبگانی و فرهیخته ایست و توسط چه اقشار فرهنگی قابل اعتنایی اهدا می شود! همین که برلین تقدیر کرده کافی است… بقیه اش چندان به کسی ربطی ندارد!

اشتراک گذاری

درباره نویسنده

نقدسینما محفلی است که می‌کوشد تولیدات رسانه‌ای ایران و جهان اعم از سینما، تلویزیون و... را همواره با نگاهی نقادانه و منصفانه بررسی کند. باشد که این تلاش اندک ولی صادقانه، مخاطب را جهت انتخاب درست و بهبود فرآیند «دیدن» یاری نماید.

یک پاسخ قرار دهید